Letní dny jsou jako stvořené pro několikadenní treky. I když předpověď slibuje vysoké teploty a jasnou oblohu, počasí na horách je nevyzpytatelné. V batohu by vám proto neměla chybět pláštěnka a také samotný batoh by měl vaše věci spolehlivě ochránit od vody.
Pokud si po přeháňce s sebou nechcete na zádech nosit rybník, dívejte se na kvalitu švů batohu. Ty by měly být rovné a husté – jinak to budou právě ony, kdo dá vodě zelenou. Zjistěte, který batoh bude vaším kamarádem do deště.
Nepromokavost a vodoodpudivost není to samé
Máte v ruce dva batohy, z nichž se jeden pyšní vodoodpudivostí a druhý nepromokavostí a vy nevíte, jaký je v tom rozdíl?
Nepromokavost
Nepromokavost znamená úplnou nepropustnost vody. Nepromokavý batoh tedy můžete klidně nechat na dešti nebo jej hodit do řeky a voda by se neměla dostat dovnitř. Nepromokavé batohy mají speciální povrchovou úpravu (např. pogumováním nebo s PVC či PU zátěrem). Nejkvalitnější batohy jsou ošetřeny PU zátěrem. Zátěr na bázi PVC v mrazech křehne a láme se.
Švy musejí být podlepené nebo svařené a zipy zatavené. Narazit můžete i na rolovací způsob zavírání. Výroba takovýchto batohů je nákladnější a připravit se musíte i na to, že jsou těžší. Proto na několikadenní trek, při kterém hraje důležitou roli každé kilo navíc, nemusí být tento batoh zrovna nejlepší volbou. Za synonymum k nepromokavosti můžete považovat i slovíčko voděodolnost.
Vodoodpudivost
Vodoodpudivé batohy jsou takové, které odolávají vodě. Čím vyšší vodoodpudivost váš batoh má, tím déle odolá třeba i silným lijákům. Voda se na tomto povrchu sráží do izolovaných kapek, které poklepáním snadno odstraníte. Míra vodoodpudivosti však používáním klesá a i nejlepší materiál jednou promokne. Proto je na místě batoh čas od času ošetřit impregnací, která odolnost látky proti vodě zvýší. Nezapomeňte, že impregnovat byste měli po každém čištění batohu. Impregnace váš batoh chrání nejen před vodou, ale také před špínou.
Sáhněte po batohu s pláštěnkou a překrytými zipy
Kromě povrchové úpravy si všímejte také zipů. I zipem se voda do batohu dostane jedna dvě. Vybírejte proto takový kousek, který má zipy překryté pruhem látky, po které voda steče dolů. Výhodou krosen jsou klopny, které zipy zcela zakryjí, takže k nim voda nemá prakticky žádný přístup.
Zpravidla s každým batohem na turistiku přežijete menší přeháňku bez újmy, pokud vás však čeká několik hodin v dešti, je dobré s sebou mít pláštěnku a to nejen pro sebe, ale také pro batoh. Možná si říkáte, že si vystačíte s pláštěnkovým pončem, které zakryje i batoh. Nezapomeňte však, že kvůli batohu se část pláštěnky nadzvedne, takže vám bude pršet na lýtka a pak rovnou do bot.
Nejlepší variantou je mít pláštěnku integrovanou již v batohu nebo ji mít připravenou v některé z bočních kapes. Velikost pláštěnky by měla být taková, aby se pod ní schovaly i věci, které vám visí po stranách batohu. Z praktického hlediska oceníte možnost stáhnutí. Malou nevýhodou pláštěnek je, že vám zmoknou ramenní popruhy, což ale ve srovnání s mokrým spacákem nebo s kalužemi v botách není vůbec nic strašného.
Víte, že… Na trhu existují i pláštěnky na batoh s kapucí, takže nezateče mezi vás a záda batohu.
Buďte na pochodování přírodou připraveni tak, aby vás ani déšť nezastavil. Před výletem batoh naimpregnujte a nezapomeňte si přibalit také pláštěnku. Pro jistotu si nejnutnější oblečení schovejte do nepromokavých vaků a věřte, že štěstí přeje připraveným.
TIP! Podívejte se na naší nabídku batohů pro volný čas.