Pravidelná a pestrá strava je základ pro plnohodnotný a bezstarostný život nejen malého školáka, ale především návyk pro úspěšné zvládnutí každého období našeho života. A nejen tady platí, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Proto věnujte tomu, co svým dětem připravujete k snídani, svačině, obědu i večeři láskyplnou péči.
- Nenuťte dítě do jídla
Pokud budete dodržovat pravidelnou stravu 5-6x denně, vypozorujete, jak velkou porci dítě sní, a zda máte trvat na dojezení nebo ne. V každém případě dítě nenuťte, spíše mu vysvětlete, proč by mělo danou porci sníst. Pokud přejdete k vyhrožování, je pravděpodobné, že si dítě vypracuje trvalý blok, který budete jen ztěžka odstraňovat.
Pokud dítě řekne, že má dost a vy víte, že vás netahá za nos, pak ho nenuťte, ale dohlédněte, aby se nedojídalo sladkostmi.
Před samotným jídlem je důležité dítěti nedávat např. mléko, které zasytí, a dítě pak má oprávněný pocit, že si s jídlem neporadí. Stejný pocit, ale může vyvolat i najednou vypitá sklenice vody před jídlem.
- I dítě si může vybírat
Zeptejte se dítěte, co chce např. k večeři. Pokud vám to řekne, je velmi pravděpodobné, že to, co připravíte, opravdu sní. Vždyť na to má chuť. Některým dětem nechutná zelenina. Neznamená to, že z vašeho stolu zcela zmizí. Nenuťte dítě danou potravinu jíst, ale vy ji konzumujte a mluvte s dítětem o tom, proč mu nechutná nebo zda ji nechce alespoň pro tentokrát okusit. Třeba se to jednou povede. U zeleniny můžete změnit její úpravu. Některé dítě miluje syrovou zeleninu a nesnáší tu vařenou, jiné naopak. Zkuste ji do polévky rozmixovat. Co dítě nepozná okem nebo chutí, to sní a ještě se bude olizovat. Máte-li k obědu špenát, zkuste zvolit jeho různé druhy, ten listový se dítěti může líbit víc než rozmixovaný. Pokud si nevybere ani jeden a spokojí se s masem a těstovinami, nenuťte ho. Nají se i bez špenátu. Vy si ale dejte pokrm kompletní, věřte, že to jednou zkusí i vaše ratolest.
- Jezte společně
Jezte společně a bez televize. Alespoň jednou denně, zpravidla to bývá u večeře (o víkendu u snídaně), máte jedinečnou šanci se sejít a sdělovat si zážitky z celého dne. Dítě nebude rozptylováno a navíc si zažije, že večeře je společenská událost, kdy se věnujeme jídlu a jeden druhému.
- Buďte vzorem
Vaše dítě od vás přebírá vše, co ho učíte i to, co si myslíte, že nevnímá. Pokud dítěti vysvětlujete, že snídaně je základ dne a sami nesnídáte, přestanete být pro dítě důvěryhodní. Snídejte tedy nerušeně, v klidu a pestře. Je veliká šance, že to vaše dítě odkouká. Naučíte-li dítě, že si řekne, jak velkou porci chce, naučíte ho také celou porci sníst. Nezapomeňte, že jdete příkladem i v tom jak sedíte, jak držíte příbor, zda zapíjíte i polévku a podobně.
- Dbejte na pravidelnost i u jídla
Když naučíte své dítě pravidelnosti, nemusíte se bát obezity či vyhladovění. Bohatá snídaně (jogurt s kukuřičnými vločkami, houska s máslem a marmeládou), dopolední svačina (postačí i jablko), oběd včetně polévky, odpolední svačina (müsli tyčka, zelenina) a večeře. Nenechávejte dítě vyhladovět a přejídat se. Pokud cestujete, přibalte svačinu i na výlet nebo do auta.
Náš TIP na dobrou snídani:
Skutečně Zdravý Mix pro školáky, aby jim chutnal tak, že ho budou chtít snídat každý den a zároveň tak zdravý, že jim ho budete chtít denně dávat.
www.mixit.cz
Účinky: A pokud bude tato snídaně to jediné zdravé, co váš školák až do příchodu ze školy sní, koukněte na stránky Margitiny iniciativy Skutečně zdravá škola. Ta chce, aby děti jedly zdravě nejen doma, a proto pomáhá školám a školkám zlepšit školní jídelnu, vybudovat jedlou školní zahradu a učit děti o zdravém jídle. Jak toho vše dosáhnout se dovíte na www.skutecnezdravaskola.cz. Doporučte vaší škole, aby se také přihlásila a stala se skutečně zdravou! My za každý prodaný Skutečně zdravý mix pošleme 5 Kč na konto Skutečně zdravé školy.
Složení: Kukuřičné lupínky (kukuřice, sůl), kokos, slunečnice, čokohobliny mléčné (cukr, kakaová hmota, kakaové máslo, sušené mléko 13,5%, přírodní vanilkové aroma, sojový lecitin), moruše, semena chia (salvia hispanica), lyofilizované jahody
- Zapomeňte na pedantství!
Jakmile budete dítě u stolu neustále peskovat, ať sedí rovně, ať nemluví, nedrobí a nemlátí příborem, stolování mu znechutíte. Uvolněnost není nikdy na škodu. Nedělejte vědu z rozlitého pití nebo drobečků. Naučte raději dítě si po sobě nepořádek uklidit. Rozlitá nebo dokonce rozbitá sklenic? Vždyť to se může stát i vám. Vysvětlete dítěti, že má dávat pozor a koukat se, kam sklenici staví a když už ji rozlije, tak že to musí utřít. Dítě se učí nejlépe nápodobou, jděte mu tedy příkladem ve správném stolování i chování. Užívejte si okamžiky, kdy jste všichni spolu.
- Nespěchejte
Vyčleňte si na jídlo dostatek času. Malé dítě nemá ponětí o čase a neví, že vám ujede autobus, neví co to je pět minut. Takže buďte ráno s dítětem při oblékání, snídání, hygieně a pokud ho naučíte tento neměnný rituál, zvykne si, a nebude se zbytečně rozptylovat činnostmi, které do ranního vstávání nepatří. Při pravidelném harmonogramu dítě nebude nijak stresováno a vy vždycky přijdete do práce včas.
- Nedělejte z jídla show
Někdy je těžké dítě přinutit k jídlu, takže za ním běháte po celém bytě a vymýšlíte různé hry, které vedou k přijmutí několika soust. Navykněte dítě na to, že se jí zásadně u stolu a v klidu a na stole není nic, co rozptyluje pozornost dítěte. Hračky, kniha, pastelky, to vše dítěti v hojné míře dopřejte, ale nikdy společně s jídlem.
- Nechte dítě si to zkusit
Každé dítě musíte nejdříve krmit, ale jakmile to trochu jde, dopřejte jim volnost a nechte je to zkusit samotné. Obrňte se trpělivostí a čistícími prostředky, ale věřte, že projdete-li touto nejednoduchou cvičnou fází, dítě si tyto návyky osvojí velmi rychle a vy budete poté mile překvapeni, jak šikovné dítě doma máte.
- Jídlo není lék na bolest!
Nikdy nepoužívejte jídlo jako lék na nějaké trápení či bolest dítěte. Rozbité koleno pofoukejte, dítě utěšte, ale nekompenzujte bolest např. čokoládou nebo zmrzlinou. Když si vaše dítě rozbije koleno, foukejte, utěšujte ho, ale nedávejte mu „na zmírnění bolesti“ čokoládu. Vypěstuje si v sobě představu, že jídlo je způsob, jak řešit problémy. A to přece není pravda!
- Pití je důležité.
Pití nejen, že poslouží k fungování člověka, ale zajistí soustředěnost a pozornost vašeho dítěte. Děti na prvním stupni by měly denně vypít 1,5 – 2 litry tekutin. Začněte ráno teplým čajem (najděte ten, jehož chuť bude vyhovovat), je-li to potřeba, doplňte střídmě medem a citronem. Pokud ani to nepomůže, zkuste teplé mléko či kakao a když ani to ne kvalitní jablečný džus zabere vždycky. Během dne je na pití ideální voda, opět ji můžete ozvláštnit citronem nebo např. mátou. Ale když dítě naučíte v raném věku pít vodu, bude si o ni říkat samo i když bude starší. Pokud neobstojíte s vodou, můžete udělat šťávu, ale vyhýbejte se sladkým limonádám. Nezapomeňte, že je třeba pít stále v průběhu celého dne, nikoliv nárazově větší množství. Proto naučte mít dítě stále plnou sklenici nebo lahev a pravidelně upíjet.