Co by měla obsahovat školní aktovka nebo školní batoh vašeho dítěte? Jsou věci, bez kterých se školák neobjede a pak jsou věci, které s sebou děti nosí zbytečně. To, jak se vaše dítě pronese můžete ovlivnit vy sami a z větší části asi škola, která vám nařídí, co si dítě má nosit každý den, co jen občas a co si může ve škole nechávat trvale.
Věci, bez kterých se dítě ve škole neobjede:
- aktovka
- penál
- psací potřeby
- učebnice a sešity vč. pracovních
- učební pomůcky
Některé děti mají štěstí, že nemusí vše nosit domů, ale valnou část svého nákladu mohou nechávat ve škole a nosí je jen domů např. pokud je potřebují pro vypracování domácího úkolu.
A teď počítejte: průměrný český prvňáček váží mezi 20 a 25 kilogramy, tudíž by na zádech měl nést maximálně 2,5 kila. Jenže slabikář, pár učebnic a sešitů má zhruba 2 kilogramy, k tomu přičtěte svačinu, penál, láhev s pitím – a rázem jste překročili limit o celé kilo. Pak už dítě dobře vnímá, jestli nese školní nálož v aktovce Hard Case Prehistoric Funny (1 263 g), nebo Belmil Flying Butterfly (953 g).
Aby se šestileté dítě mohlo vypořádat s takovou zátěží na zádech ve zdraví, opatřují výrobci aktovky speciálními, anatomicky tvarovanými konstrukcemi, bandážováním zad a polstrováním popruhů.
„Našemu Jonášovi jsme vybrali takový batoh, který má také hrudní a bederní popruh. Tak se mu bude taška lépe nosit,“ doplňuje aktuální zkušenost Dita Kučerová, jedna z deseti rodičů, kteří coby poučení laici posuzovali, nakolik testované batohy splňují jejich představu o ideální školní brašně.
Primářka Michaela Tomanová takovou volbu schvaluje a připomíná: „Díky hrudnímu a bedernímu popruhu může sedět brašna na zádech co nejlépe, potřeba jsou především hrudní pásky.“
Věra Filipová ze Státního zdravotního ústavu zase doporučuje navíc i bederní pás: „Ten podporuje správné držení těla a napomáhá školákům odlehčit části jejich zátěže, kterou přenáší přímo na pánev. Bederní pás by měl být dostatečně tuhý a přitom přiměřeně polstrovaný, spona musí perfektně držet, a v případě potřeby musí jít naopak snadno a rychle rozepnout.
Aktovka
Do první třídy pořiďte aktovku, batoh nebo batoh s výhodou aktovky. Vybírejte jen ty kvalitní s polstrovanými zády, širokými popruhy. Důležité je, aby byly přehledné a školák s nimi chodil opravdu rád.
Penál
Ve správné školní aktovce nesmí chybět penál. Dětem se musí líbit. Výrobci je nabízejí ve stejném designu, takže můžete vybírat i z tzv. setů. Ale predevším by měl splňovat určitá kritéra. Ideální je klasický penál nebo pouzdro s jednou nebo dvěma klopami (odklápěcí část na pastelky). Můžete mít penál i dvou nebo vícepatrový, ale do první třídy si vystačíte pouze s tím nejzákladnějším, protože děti, toho ve škole více stejně nevyužijí a větší penály svádí k tomu, aby je rodiče naplnili, ale to se výrazně projeví na hmotnosti celkové aktovky. Prvňáček by měl mít určitě přehledný penál, aby se ve věcech orientoval.
Psací potřeby
Do penálu nakupte pastelky, které se nelámou. Tady se vyplatí nešetřit. Dětem se dobře drží trojhranné pastelky. Dále myslete na tužky, jejichž
tvrdost vám určí ve škole. Nejvhodnější je tvrdost tužky HB, která je vhodná jak pro psaní, tak pro skicování. Náš tip je STABILO EASYgraph,
ergonomicky tvarovaná grafitová tužka trojhranného designu s neklouzavými ploškami, které nedovolí tužku držet jinak, než jak se opravdu má. Ideální jako první tužka. Nezapomeňte ani na kvalitní ořezávátko, gumu, nůžky s kulatou špičkou, 20 centimetrové pravítko a pero, na které si prvňáčci několik měsíců počkají. Až přijde ten správný čas, doporučí vám ve škole konkrétní typ. Pokud je škole, jedno s čím prvňáček píše, běžte s ním do krámu a ozkoušejte, jak se mu drží. V případě, že chcete vaší ratolesti dopřát do penálu fixy, zeptejte se, zda jsou ve škole povolené.
Učebnice
Veškeré učebnice a pracovní sešity dostanete ve škole. Bude-li mít vaše sítě štěstí, nebude si muset všechny nosit každý den domů.
Učební pomůcky
Na výtvarnou výchovu si připravte dostatek peněz. K základnímu vybavení patří vodové barvy, tempery, voskovky, školní křídy na kreslení, plastelína, deska na modelování, lepidlo, kelímek na vodu, štětce různých velikostí a tvarů – ploché, nebo kulaté a hlavně myslete na zástěru. Nejlépe se věci do školy nosí v kufříku, který by měl být označený a podepsaný. Opět ve škole zůstává a vy jen doplňujete to, co zrovna již dosloužilo. Mnohé školy vyžadují papírové nebo plastové desky na sešity. Většinou jsou tedy v aktovce desky dvou formátů A4 a A5. Opět záleží na škole, pokud si můžete vybrat tak ty plastové desky jsou lehčí a ještě si je navíc můžete společně s dětmi polepit nebo pomalovat a podporovat tak jedinečnost a kreativitu.
Co do školní brašny, ale nepatří?
Někdy je to těžké uhlídat, ale leckdy si děti do školy propašují nejrůznější zvířátka, knihy a talismany. Ale opět když si tyto maličkosti sečtete, může vám vyjít i několik kg nepodstatných věcí na dětských zádech. Představte si, třeba jen hmotnost plné půllitrové lahve na pití. Možná postačí nalít jen šťávu a dítě si vodu může do lahve dotočit samo až přijde do školy.