Vybíráte s dítětem batoh na tábor nebo pro nový školní rok? V obchodu byste se neměli řídit jenom vzhledem batohu, ale hlavně jeho dalšími vlastnostmi. Špatně zvolený batoh nebo aktovka mohou způsobit bolesti hlavy, zad nebo dokonce skoliózu. Na co se zaměřit, poradí rehabilitační lékař.
Možností, v čem dítě bude nosit vybavení na výlet, učebnice, svačinu a přezůvky, je samozřejmě mnoho. Ne však všechny vyhovují ze zdravotního hlediska.
Aktovka, batoh nebo vak?
„Aktovka se obvykle neopírá o pánev, proto zátěž nese jen horní část páteře.c
Z tohoto hlediska je vhodnější batoh. Samozřejmě batoh by měl být v kontaktu s tělem dítěte v místech, která jsou pro to určena. Pokud například sahá až ke kolenům, je to špatně vybraný batoh,“ vysvětluje Karel Pitr, rehabilitační lékař spolupracující se značkou Bagmaster.A co módní látkové vaky, které drží na zádech provaz nebo dokonce jenom šňůrky? Podle lékaře se rozhodně nehodí na nošení čehokoliv těžšího jako jsou knihy, maximálně tak na svačinu a přezůvky.
Pokud tedy zvolíte batoh, musíte se dále zaměřit na některé jeho parametry – zejména by měl mít alespoň 4 centimetry široké nastavitelné popruhy, které jsou v místě kontaktu s rameny polstrované. Dále by měl pevně držet tvar, mít ergonomicky tvarovaná záda, být lehký, nepromokavý a s reflexními prvky.
Jak má sedět na zádech?
Pokud vyberete vhodný batoh, musíte ho také dítěti správně nasadit. Zvláště malí školáci mezi první a pátou třídou jsou ke zdravotním problémům nejnáchylnější. Rychle rostou, což může mít při velké zátěži a nekvalitním batohu dopad na záda. Nejčastější zdravotní úskalí vyjmenovává Pitr: „Pokud má batoh kratší jeden popruh, zatěžuje více jednu stranu a může vést ke skolióze. Při špatném výškovém usazení může přetěžovat jednu určitou část páteře, třeba krční, nebo bederní. Z toho mohou plynout bolesti přetížených svalů, které upozorňují na to, že něco je špatně, a tedy mají svoji signální funkci.“
A pokračuje: „Při delším přetížení se páteř může deformovat v předozadním směru – mluvíme o zvětšené hrudní kyfóze a bederní lordóze – po delší době mohou být i následky na meziobratlových ploténkách, nebo třeba výrůstky na obratlech. Při přetížení krční páteře se zvýšené svalové napětí může přenášet na svaly šíje a způsobit třeba chronické bolesti hlavy.“
Lékař nedoporučuje nošení batohů až v oblasti hýždí, jak je občas vidět u dospívajících – batoh se totiž nemůže opřít o bedra a způsobuje jeho nositeli či nositelce nehezký a nezdravý předklon a předsunuté držení hlavy. Batoh by měl naopak sedět na obou ramenech stejně, kopírovat páteř a sedět seshora na pánvi. S takto posazeným batohem unesou děti i vyšší zátěž, celkově by se ale rodiče měli snažit kila na zádech školáků snižovat.
Pozor na přetěžování
Nicméně maximální hranici zátěže stanovit nelze, vždy je třeba brát v potaz individuální vzrůst a věk dítěte. Několik univerzálních rad, jak se vypořádat se zátěží, samozřejmě existuje. V zásadě platí, že je třeba pracovat s rozložením zátěže.
„Těžké části nákladu mají být co nejblíže ose, tedy co nejblíže zádům dítěte, v těžišti batohu. Dobrý výrobce uspořádá kapsy v batohu tak, aby vyhovoval tomuto požadavku,“ upozorňuje Pitr. Pokud přeci jen váháte, zda se váš školák nepřetěžuje, doktor radí: „Lze říci, že je nutné pozorovat, jak dítě dokáže batoh zvládnout, jak daleko a jak dlouho ho nosí a jestli není po příchodu ze školy unavené.“
Pět tipů, jak odlehčit batoh a ulevit zádům:
- Lahev na vodu připravujte prázdnou nebo se sirupem, aby si dítě vodu načerpalo až ve škole.
- Těžké učebnice či sešity vkládejte do batohu vždy co nejblíže zádům.
- Nepřidávejte dětem do batohu nic zbytečně navíc, např. pevné desky (pevný plast) na sešity. Zkuste lehčí alternativu z papíru nebo měkkého plastu.
- Nejmladší školákům tašku pravidelně kontrolujte, možná budete překvapení, kolik pokladů tam naleznete (hračky, starší svačiny, nepotřebné učebnice atd.).
- Pokud je předmět s opravdu těžkou učebnicí, a zároveň je možnost nechávat si knížky ve škole, přemýšlejte o 2 sadách takové knížky. Jednu má pak dítě ve škole a druhá je po ruce doma.
Zdroj: www.ona.idnes.cz